• TERAPIA  PEDAGOGICZNA

Joanna Sikora- Jóźwiak

Zasady korzystania z terapii pedagogicznej

1. Terapia pedagogiczna jest przeznaczona dla uczniów klas 0-VIII
          2. Terapię organizuje się dla dzieci:

• z ryzykiem specyficznych trudności w uczeniu się lub dla dzieci, u których stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się
          • posiadających opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej
          • posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
          1. Decyzję o zakwalifikowaniu dziecka na terapię pedagogiczną podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z wychowawcą ucznia i terapeutą pedagogicznym po diagnozie pedagogicznej i obserwacji dziecka, uwzględniając informacje przekazywane przez rodziców/opiekunów prawnych i osoby pracujące z dzieckiem oraz dokumentację dziecka przedstawioną w szkole przez rodziców/opiekunów prawnych.
          2. Rodzice dziecka zakwalifikowanego na zajęcia z terapii pedagogicznej otrzymują informację na temat zajęć, zawierającą m.in. datę i godzinę spotkań.
          3. Zakończenie zajęć terapii pedagogicznej w danym roku szkolnym odbywa się zgodnie z   terminem zakończenia obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
          4. Zajęcia prowadzone są w formie grupowej lub indywidualnej. Czas zajęć grupowych – 45 minut oraz 60 min- indywidualnie.
          5. W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, zajęcia prowadzone są indywidualnie.
          6. W terapii pedagogicznej wybór metod jest uwarunkowany rodzajem trudności.
            W zależności od charakteru trudności wykorzystuje się specyficzne, dostosowane do wieku i możliwości dziecka sposoby pracy terapeutycznej. Stosuje się metody, wynikające z konieczności realizowania zasady kompleksowego oddziaływania.
          7. Rodzic zobowiązany jest do systematycznej pracy w domu oraz poinformowania

i usprawiedliwienia nieobecności dziecka.

*zajęcia terapii pedagogicznej w naszej szkole prowadzą także pedagodzy specjalni lub nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej posiadający odpowiednie kwalifikacje