• NAUCZYCIEL WSPÓŁORGANIZUJĄCY

PROCES   KSZTAŁCENIA   SPECJALNEGO

*nauczyciel wspomagający

Nauczyciel współorganizujący kształcenie integracyjne (*nauczyciel wspomagający) wspomaga ucznia podczas  zajęć prowadzonych przez nauczyciela przedmiotowego, w klasie integracyjnej do której uczęszczają dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zadania nauczyciela wspomagającego w klasie integracyjnej, dotyczą trzech obszarów działania: edukacyjnego, integrującego i wychowawczego.

Do zadań edukacyjnych należy m.in.:

• opracowanie wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia (łącznie z zespołem nauczycieli pracujących z dzieckiem) i na jej podstawie opracowanie celów edukacyjno-terapeutycznych
          • udzielanie pomocy uczniom niepełnosprawnym tak by umożliwić im opanowanie umiejętności szkolnych i społecznych
          • opracowanie, wraz z nauczycielem wiodącym (przedmiotowym) strategii lekcji (np. dostosowań, pomocy dydaktycznych, sprawdzianów) w celu osiągnięcia sukcesu edukacyjnego uczniów.

Do zadań w zakresie integracji należy m.in:

• wspieranie integracji pomiędzy dziećmi z klas integracyjnych, a uczniami szkoły
          • budowanie integracji pomiędzy rodzicami dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych,
          • wspieranie relacji między nauczycielami i dzieckiem

Do zadań w obszarze wychowawczym należy m.in:

• wspieranie rodziców dzieci niepełnosprawnych
          • budowanie pozytywnych relacji między uczniem a zespołem nauczycieli pracujących z dzieckiem
          •  wspieranie wychowawcy klasy w działaniach wychowawczych w klasie

W naszej szkole nauczyciele wspomagający prowadzą różnorodne zajęcia specjalistyczne.

*Kontakt z nauczycielami możliwy przez Dziennik elektroniczny Librus