21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa
- 23.03.2022 17:08
21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa.
Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21 dzień 3 miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21.
Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. W efekcie dochodzi do zmian tempa rozwoju danej osoby. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy. Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.
Uczniowie naszej szkoły zgłębiali swoją wiedzę nt. Zespołu Downa przez kilka dni.
Dzieci zapoznały się m.in.: z bajką edukacyjną pt. „Żółte kółka. Mam na imię Inna” o dziewczynce z Zespołem Downa i jej nowych kolegach, oraz krótkim opowiadaniem animowanym „Kolorowe skarpetki” o skarpetce (dziecku), która była inna od wszystkich, ale była wyjątkowa, a także obejrzały krótki film edukacyjny pt. „Nie bój się myśleć inaczej” z odpowiedziami osób z Zespołem Downa na stwierdzenia internautów na ich temat.
Uczniowie przyłączyli się do akcji szkolnej „Kolorowa Skarpetka” m.in.: ubierając 21.03 kolorowe skarpetki lub tworząc „kolorową wystawę z papierowych skarpetek”.
Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy wyjątkowi- nie tylko 21 marca.
Kliknij, żeby zobaczyć galerię:
p. Alicja Szczęśniak
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły