• WYJĄTKOWA WIELKANOC - i w świetlicy i w naszych domach
        • WYJĄTKOWA WIELKANOC - i w świetlicy i w naszych domach

        • 22.04.2022 17:24
        • Tegoroczna Wielkanoc dla Ukraińców i Polaków będzie miała szczególne znaczenie, bowiem w dużej mierze będziemy obchodzili ją wspólnie goszcząc tysiące uchodźców z Ukrainy w polskich domach.

        • 🐰 RÓŻNICE I PODOBIEŃSTWA

          Pierwszą różnicą, która dotyczy świąt w Polsce i w Ukrainie jest ich nazwa. Polska nazwa „Wielkanoc” wskazuje na wielką noc, a ukraińska „Великдень” na wielki dzień. Inna jest też data obchodów święta.

          Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijan zarówno katolickiego, jak i prawosławnego wyznania. Większość celebracji odbywa się w cerkwiach i kościołach.

          Wiele z nich jest podobnych, pojawiają się jednak pewne różnice. Na przykład w Wielki Piątek w cerkwiach wynosi się PŁASZCZENICĘ – rodzaj płótna z wizerunkiem ciała Jezusa po śmierci. Płaszczenica umieszczana jest na środku cerkwi, gdzie jest adorowana do późnej nocy Wielkiej Soboty. Inną bardzo ważną tradycją świąteczną w obrządku prawosławnym jest to, że od święta Paschy przez najbliższe 40 dni prawosławni wierni witają się słowami "Chrystus Zmartwychwstał" i odpowiadają "Zaiste Zmartwychwstał"

          🐥 KIEDY JEST WIELKANOC?

          Wielkanoc w Ukrainie wypada tydzień później niż w Polsce (w Polsce jest to 17-18 kwietnia, w Ukrainie 24-25 kwietnia).

          Wielkanoc to święto ruchome zarówno w katolickim, jak i prawosławnym obrządku. Różnica w datach wynika z faktu, iż katolickie święta ustanawiane są według kalendarza gregoriańskiego, tymczasem prawosławne wyznaczane są według kalendarza juliańskiego.

          🐑 KOSZYCZEK WIELKANOCNY, CO W NIM JEST?

          Podstawą ukraińskiego i polskiego koszyczka są pisanki wielkanocne. Ukraińcy umieszczają w koszyczku także korzeń chrzanu, masło, ocet i Paskę, czyli babkę z ciasta drożdżowego z rodzynkami. W ukraińskich święconkach często znajdują się także świeczki, nie ma w nich zaś tak popularnych w Polsce zajączków, baranków czy kurczaczków.

          🥚 KIEDY ŚWIĘCIMY POTRAWY?

          W przeciwieństwie do Polaków, Ukraińcy święcą swoje koszyczki nie w Wielką Sobotę, a w Niedzielę. Odbywa się to z samego rana, następnie po powrocie rodzina zasiada do uroczystego, świątecznego śniadanie, które niekiedy przeciąga się do samego wieczora.

          🐣 UKRAIŃSKIE POTRAWY

          Na wielkanocne śniadanie obowiązkowym daniem jest mieszanka pokrojonych wędlin, kiełbasy, jajek, tartego chrzanu, polanych octem – oczywiście wszystkie te składniki muszą być poświęcone. Na środku stołu obowiązkowo musi stać PASKA, czyli drożdżowa baba z lukrem.

          Ponadto w Wielkanoc Ukraińcy jedzą pieczone mięsa, pasztety, tradycyjne bliny, barszcz, kulebiaki z nadzieniem z grzybów i kapusty oraz pierogi.

          Kliknij, żeby zobaczyć galerię:

          (Foto: świetlica grupa 2a, 2b)

          p. Halina Wieczorkowska - Białas

        • Wróć do listy artykułów