Formularze
- Zajęcia rozwijającezainteresowania
- Regulaminsali świetlicy szkolnej
- Dobrowolna wpłatana cele programowe świetlicy
WYJĄTKOWA WIELKANOC - i w świetlicy i w naszych domach
- 22.04.2022 17:24
Tegoroczna Wielkanoc dla Ukraińców i Polaków będzie miała szczególne znaczenie, bowiem w dużej mierze będziemy obchodzili ją wspólnie goszcząc tysiące uchodźców z Ukrainy w polskich domach.
RÓŻNICE I PODOBIEŃSTWA
Pierwszą różnicą, która dotyczy świąt w Polsce i w Ukrainie jest ich nazwa. Polska nazwa „Wielkanoc” wskazuje na wielką noc, a ukraińska „Великдень” na wielki dzień. Inna jest też data obchodów święta.
Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijan zarówno katolickiego, jak i prawosławnego wyznania. Większość celebracji odbywa się w cerkwiach i kościołach.
Wiele z nich jest podobnych, pojawiają się jednak pewne różnice. Na przykład w Wielki Piątek w cerkwiach wynosi się PŁASZCZENICĘ – rodzaj płótna z wizerunkiem ciała Jezusa po śmierci. Płaszczenica umieszczana jest na środku cerkwi, gdzie jest adorowana do późnej nocy Wielkiej Soboty. Inną bardzo ważną tradycją świąteczną w obrządku prawosławnym jest to, że od święta Paschy przez najbliższe 40 dni prawosławni wierni witają się słowami "Chrystus Zmartwychwstał" i odpowiadają "Zaiste Zmartwychwstał"
KIEDY JEST WIELKANOC?
Wielkanoc w Ukrainie wypada tydzień później niż w Polsce (w Polsce jest to 17-18 kwietnia, w Ukrainie 24-25 kwietnia).
Wielkanoc to święto ruchome zarówno w katolickim, jak i prawosławnym obrządku. Różnica w datach wynika z faktu, iż katolickie święta ustanawiane są według kalendarza gregoriańskiego, tymczasem prawosławne wyznaczane są według kalendarza juliańskiego.
KOSZYCZEK WIELKANOCNY, CO W NIM JEST?
Podstawą ukraińskiego i polskiego koszyczka są pisanki wielkanocne. Ukraińcy umieszczają w koszyczku także korzeń chrzanu, masło, ocet i Paskę, czyli babkę z ciasta drożdżowego z rodzynkami. W ukraińskich święconkach często znajdują się także świeczki, nie ma w nich zaś tak popularnych w Polsce zajączków, baranków czy kurczaczków.
KIEDY ŚWIĘCIMY POTRAWY?
W przeciwieństwie do Polaków, Ukraińcy święcą swoje koszyczki nie w Wielką Sobotę, a w Niedzielę. Odbywa się to z samego rana, następnie po powrocie rodzina zasiada do uroczystego, świątecznego śniadanie, które niekiedy przeciąga się do samego wieczora.
UKRAIŃSKIE POTRAWY
Na wielkanocne śniadanie obowiązkowym daniem jest mieszanka pokrojonych wędlin, kiełbasy, jajek, tartego chrzanu, polanych octem – oczywiście wszystkie te składniki muszą być poświęcone. Na środku stołu obowiązkowo musi stać PASKA, czyli drożdżowa baba z lukrem.
Ponadto w Wielkanoc Ukraińcy jedzą pieczone mięsa, pasztety, tradycyjne bliny, barszcz, kulebiaki z nadzieniem z grzybów i kapusty oraz pierogi.
Kliknij, żeby zobaczyć galerię:
(Foto: świetlica grupa 2a, 2b)
p. Halina Wieczorkowska - Białas
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły