• Szkoła w Porządku - zmiany w 2024/2025

• 10.09.2024 17:16
      • Co się zmieniło względem ubiegłego roku?
      • Komunikat prasowy w sprawie zmian w Ubrania do Oddania.pdf

1. Nowe metody wysyłki

Organizator oprócz wysyłki kurierem DPD z domu i punktu DPD PickUp, udostępnił również opcję wysyłki kurierem Inpost oraz przez Paczkomat.

Szczegóły są opisane na podstronie: https://sp374.edupage.org/a/szkola-w-porzadku?eqa=YmlkPWJsb2cxNiZ3aWQ9YmxvZzE2X0Jsb2dfMSZhaWRfYmxvZzE2X0Jsb2dfMT00

2. Dlaczego 1 kg = 50 gr, a nie 1 zł?

Informacja od orgnizatora:

➡ Od 1 września 2024 r. zmieniamy przelicznik – za każde przekazane 10 kg tekstyliów, przekażemy 5 zł na organizację pozarządową lub placówkę edukacyjną

Dlaczego podjęliśmy taką decyzję?

Portal fundraisingowy Ubrania Do Oddania od początku swojego istnienia, należy do New Solutions Group, czyli przedsiębiorstwa, którego głównym celem, misją oraz sposobem na funkcjonowanie jest wprowadzanie ubrań do drugiego obiegu. Żeby robić to skutecznie musimy funkcjonować efektywnie, na miarę naszych możliwości i w oparciu o sytuację rynkową. Zanim podjęliśmy tę decyzję, długo ją analizowaliśmy i próbowaliśmy innych rozwiązań. Mimo systematycznego wprowadzania usprawnień w zakresie działania przedsiębiorstwa (w tym też portalu), doszliśmy do momentu, w którym musimy zmienić przelicznik.

➡ Prawie połowa paczek (45%), która trafiła do nas od początku roku, waży mniej niż 10 kg, co niestety jest dla nas nierentowne.

Paczki poniżej 10 kg nie pokrywają kosztów logistycznych oraz wygenerowanej darowizny. Dodatkowo koszt ubrań pozyskanych w ten sposób jest nierynkowy.

➡ Wzrost inflacji znacząco zwiększył koszty prowadzenia przedsiębiorstwa ( energia, wynajem magazynów, paliwa, wynagrodzenia pracowników).

– Ceny surowca, czyli niesortu, nie wzrosły.

– Zmiana przelicznika ma pomóc w odnalezieniu się w tej sytuacji i wsparciu organizacji w sprawnym funkcjonowaniu.

➡ Jednym z powodów jest także specyficzna sytuacja na rynku odzieży używanej.

– Dynamiczny wzrost tego sektora spowodowany jest napływem odzieży fast fashion do Europy.

– Wojna za wschodnią granicą także wpłynęła na branżę, zamykając kluczowe rynki zbytu (Rosja i Ukraina) i zwiększając eksport odzieży z Europy do Polski i powodując dużą konkurencję oraz wpływając na ceny.

– Przesycenie rynku prowadzi do spadku ceny surowca (m.in. ubrań). W rezultacie istotny jest koszt jego pozyskania, a w naszym przypadku staje się on wówczas nierynkowy

Źrodło

Komunikat prasowy.pdf