• Dzień Ziemi w naszej szkole

• 27.04.2022 16:58
      • 22.04.2022 w Szkole Podstawowej odbyły się uroczyste obchody Dnia Ziemi. Wydarzenia te rozpoczęły cykl wydarzeń ZIEMIA W TWOICH RĘKACH, które realizowane będą do końca maja.
      • W części klas edukacji wczesnoszkolnej uczniowie uczestniczyli w grze terenowej „Ratujmy ziemię”.

Podczas gry dzieci musiały zrealizować klika zadań: sadziły rośliny, układały eko- puzzle, wykonywały ekologiczne kolorowanki, rozwiązywały quiz na temat recyklingu, tworzyły plakaty promujące zachowania ekologiczne oraz wykonywały zadania związane z segregacją odpadów.

Kolejnym ciekawym zadaniem dla dzieci młodszych, nie zaangażowanych w grę terenową było oglądanie filmów o treściach ekologicznych i na ich podstawie stworzenie banku pomysłów, „ Jak mogę pomóc mojej planecie” oraz wykonanie plakatów ekologicznych. Na płatkach wyciętych kwiatków dzieci wypisywały: przyjaciół, wrogów Ziemi, z czym kojarzy im się Ziemia, Ziemia jest wyjątkowa, ponieważ Były dyskusje oraz checklista dobrych nawyków dla Ziemi. Przez najbliższy tydzień dzieci prowadzą kalendarz dobrych nawyków dla Ziemi - kolorując kółeczko jeżeli: zakręcały wodę, segregowały śmieci, wyłączały światło, nie marnowały jedzenia, używały wielorazowych toreb na zakupy, wybrały rower zamiast auta- za tydzień przynoszą kalendarze i sprawdzimy jak udało nam się  pomóc Ziemi.

W klasach 3 dodatkow odbyły się: burza mózgów - co mogę zrobić dla Ziemi? (Zacznę..., Przestanę..., Zmienię..., Ograniczę...) Zastanawialiśmy się wspólnie co to jest Dzień Ziemi? Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi? Jakie są problemy Ziemi? Co to znaczy, że gatunek jest zagrożony/pod ochroną? Czy powietrze zawsze jest czyste? Co to są odnawialne źródła energii? Dlaczego lodowce topnieją? Dlaczego plastik jest zły? Wykonaliśmy mapę myśli dotyczącą skojarzeń z Dniem Ziemi. Dyskutowaliśmy na temat tego, jakie rzeczy ludzie robią, by być bardziej ekologicznymi - które z tych rzeczy są skuteczne, które mają drugie dno (np. samochody elektryczne, do których trzeba najpierw jakoś wyprodukować prąd, a to nie zawsze jest ekologiczny proces).

Uczniowie starszych klas zadbali o oprawę plastyczną i merytoryczną przygotowując w holu głównym gazetkę i wystawę promująca zachowanie ekologiczne i podnoszące świadomość ekologiczną.

Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w webinarze, organizowanym przez CEO w ramach Festiwalu „RAZEM DLA CZYSTEJ PLANETY”.  W klasach 4 rozstrzygnięto konkurs plastyczno- techniczno -ekologiczny  „Ekoludek”.

Młodzi ludzie poprzez swoją twórczość literacką pragną uratować naszą ziemię, dlatego napisali też kilka wierszy pobudzających do refleksji oraz uświadamiających jak ważne jest dbanie o planetę.

Nic nie jest nam dane na zawsze. Jeśli nie zaczniemy dbać o to co mamy, zapłacimy za to wysoką cenę.

ZIEMIA W NASZYCH RĘKACH- niech to hasło brzmi w naszych głowach każdego dnia.

p. Katarzyna Bazior