• Co nam dają gry planszowe?

• 17.10.2021 12:56
      • 10 października obchodziliśmy Dzień Gier Planszowych. Towarzyszą one człowiekowi od tysiącleci: np. Senet ze starożytnego Egiptu czy Hnefatafl, czyli tzw. Średniowieczne szachy wikingów.
        Dlaczego warto sięgać po gry planszowe i angażować w nie nasze dziecko?
      • 1. Budują relacje społeczne. Odciągają dzieci od ekranów telewizorów, komputerów i komórek. Aktywizują do prowadzenia konwersacji oraz negocjacji. Uczą kooperacji z innymi graczami, argumentacji i dyplomacji.

2. Wspomagają naukę przestrzegania zasad i reguł.

3. Ćwiczą umiejętności rozwiązywania problemów, planowania, postrzegania przyczynowo-skutkowego i przestrzennego, a także strategii.

4. Pomagają wydłużać czas koncentracji uwagi i uczą cierpliwości oraz trudnej sztuki czekania na swoją kolej.

5. Rozwijają dziecięcą wyobraźnię oraz kreatywność.

6. Stymulują logiczne myślenie.

7. Są doskonałą okazją do nauki przegrywania, a co za tym idzie radzenia sobie z porażkami oraz do budowania własnej wartości.

8. Pozytywnie wpływają na rozwój małej motoryki.

W dobie komputerów, internetu i globalnej cyfryzacji ważne jest zapewnienie dzieciom form spędzania czasu z daleka od ekranów urządzeń multimedialnych oraz aktywne stymulowanie ich rozwoju.

Nasi specjaliści również chętnie sięgają do gier planszowych podczas swoich zajęć. U pani Basi Czapskiej na zajęciach rewalidacyjnych i terapii pedagogicznej gry są jednym ze stałych elementów. Zarówno te gotowe, kupione w sklepie jak i te wykonywane własnoręcznie, dostosowane do potrzeb dzieci uczęszczających na zajęcia.

p. Barbara Czapska