• Międzynarodowy dzień przeciwko przemocy i nękaniu, w tym cybernękaniu w szkole

• 04.11.2021 12:16
      • Dnia 4 listopada odbywa się Międzynarodowy dzień przeciwko przemocy i nękaniu, w tym w cybernękaniu w szkole.
      •  Ustanowiony został przez UNESCO. "Jego celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że wszelkie formy przemocy w szkole stanowią naruszenie praw dzieci i młodzieży do edukacji, zdrowia oraz poczucia bezpieczeństwa. Obchody mają przyczynić się do wzmocnienia partnerstwa w podejmowaniu inicjatyw służących zapobieganiu i eliminowaniu przemocy i znęcania się, w tym nękania za pomocą technik cyfrowych (cybernękania). Ich celem jest także zwrócenie uwagi na pilną potrzebę zajęcia się pierwotnymi przyczynami zjawiska przemocy szkolnej i na konieczność promowania kultury poszanowania praw uczniów z jednej strony, a zerowej tolerancji dla przemocy z drugiej. Proklamując Dzień, UNESCO apeluje także do państw członkowskich, agend ONZ, innych organizacji międzynarodowych i szeroko rozumianego społeczeństwa obywatelskiego o wsparcie dla idei obchodów Dnia, pomoc w ich promocji i organizacji, zarówno w skali międzynarodowej, krajowej, jak i – przede wszystkim – lokalnej." (Polski Komitet ds. UNESCO)

Zespół do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej