• Spotkanie z tłumaczką literatury włoskiej w bibliotece szkolnej.

• 31.03.2023 11:16
      • 29.03 uczniowie klasy 8 a i 8 d mieli wielką przyjemność spotkania się z tłumaczką języka włoskiego – Panią Ewą Nicewicz - Staszowslą doktorem nauk humanistycznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
      • Pani Ewa Nicewicz - Staszowska opowiadała o swojej pracy z wielką pasją, serdecznością i zaangażowaniem.

Dowiedzieliśmy się m. in., że tłumaczenie książek  dla naszego gościa, to nie tylko praca, ale również wielka pasja i przyjemność. Pani Ewa Nicewicz – Staszowska sama decyduje o wyborze pozycji do tłumaczenia, zwracając uwagę nie tylko na tekst, ale również szatę graficzną;  zawsze interesowała ją historia sztuki.

Tłumaczka przetłumaczyła ok. 20 książek ( większość dla dzieci i młodzieży), w tym kilka , które są ilustrowane przez Štěpána Zavřela - czeskiego ilustratora, malarza, twórcę książek dla dzieci, pomysłodawcę Międzynarodowej Wystawy Ilustracji Książki Dziecięcej i założyciela Międzynarodowej Szkoły Ilustracji.

Uczniowie dowiedzieli się jakie wymagania trzeba spełniać, aby zostać tłumaczem, jak również na czym polega charakter pracy tłumacza literatury, otrzymali podstawowe wiadomości dotyczące narzędzi z jakich powinien korzystać tłumacz.

Spotkanie przebiegło w cudownej atmosferze!

Bardzo dziękujemy Pani  za zaszczycenie nas swoją obecnością i piękny prezent-  książkę w  Pani tłumaczeniu ,, W rytm zaklęć. Bajki brazylijskie” Luigi Dal Cina.

Joanna Jasiewicz

bibliotekarz

PS

Książki dostępne w naszej bibliotece w tłumaczeniu Pani Ewy Nicewicz-Staszowskiej:

- ,, Renomowany Katalog Walker Dawn” – Davide Morosinotto,

- ,, Pięciu nieudanych”- Beatrice Alemagna,

- ,, Kto by pomyślał. Filozofia dla młodych umysłów” – Anna Vivarelli,

- ,,Zaczarowana rybka” – Mafra Gagliardi,

- ,,Dziadek Tomek”- Stepan Zavrel.

Zapraszamy do biblioteki !