• Pomocna półka w bibliotece

• 05.04.2023 15:58
      • W ostatnim czasie często spotykałyśmy się z uczniami z poczuciem osamotnienia czy niezrozumienia wśród rówieśników.  Zjawisko to dotyka coraz młodsze dzieci. Zauważone wcześnie przez dorosłych daje duże możliwości pomocy uczniowi, nawet już na poziomie rozmowy.
      • Wiedząc jak bardzo terapeutycznie może wpływać literatura, postanowiłyśmy stworzyć  w naszej bibliotece półkę z książkami          „do zadań specjalnych”. Część tytułów wybrałyśmy z naszego dotychczasowego księgozbioru, ale kilka udało się zakupić, w tym nowości wydawnicze takie jak : „Kałużysko”, „Szkoła bohaterek                i bohaterów”, „ Co robić gdy brakuje Ci odwagi ? ”

Na półce „Czytaj książki, które leczą”, znalazły się takie, które pomogą uczniom rozpoznawać swoje emocje, z których dowiedzą się dlaczego czasem czujemy smutek a czasem radość i czy można być szczęśliwym przez cały czas? A co jeśli tęsknimy? Może warto zajrzeć do komiksu Marianny Sztymy pt.: ”Pustka” i dowiedzieć się jak ze stratą poradziła sobie bohaterka. Uczucie osamotnienia towarzyszy też Figgrotten dziewczynce  stworzonej przez irlandzką pisarkę April Stevens w książce o tym samym tytule. To piękna, wielowymiarowa opowieść psychologiczna o uczuciu wyobcowania, o różnicach między ludźmi, mechanizmach obronnych i dojrzewaniu.

Wybrane przez nas lektury polecamy wszystkim, nie tylko osobom          z uczuciem zniechęcenia czy trudnościami. Podstawowa wiedza             z zakresu zdrowia psychicznego jest bardzo ważna, to jak wiedza           z pierwszej pomocy przedmedycznej ! I taka też jest książka „ Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze” Justyny Sucheckiej. Ta książka uczy empatii, ale również pomaga nam zadbać o siebie nawet kiedy nic złego się nie dzieje… Zachęcamy również do zaglądania do nas naszym Koleżankom i Kolegom Nauczycielom, wiele tytułów można wykorzystać do warsztatów czy rozmów na godzinach wychowawczych.

Chętnie doradzimy przy wyborze lektury.

Do zobaczenia w bibliotece!

Izabela Lipińska –Okulus

Joanna Jasiewicz