• Innowacja "Zrozumieć innego"

• 16.09.2021 11:19
      • Motywacją do wprowadzenia innowacji była obserwacja dzieci cudzoziemskich funkcjonujących w obcym dla nich środowisku. Innowacja realizowana w roku szkolnym 2021/2022.
      • Dzieci te, rzucone „na głęboką wodę”, zapisane do polskiej szkoły czują się zagubione w nieznanym środowisku. W domu porozumiewają się w swoim ojczystym języku. Często wychowują się wchodząc w interakcje wyłącznie ze swoimi rodakami, nie mając kontaktu z językiem polskim poza placówką edukacyjną. Zajęcia, w których uczestniczyć będą dzieci cudzoziemskie w łagodny sposób pozwoli im opanować podstawy języka polskiego. Innowacja ta, to na rozwijanie kompetencji społecznych i emocjonalnych oraz poznawanie polskiego dziedzictwa i kultury przy jednoczesnym poszanowani dla dziedzictwa i kultury ich ojczystego kraju. Wdrożenie zajęć z zakresu języka polskiego jako obcego w postaci innowacji pozwoli tym zagubionym dzieciom zrozumieć złożoność polskich obyczajów. Zajęcia spowodują znaczną poprawę w funkcjonowaniu w społeczeństwie, rozwiną kompetencje językowe oraz umożliwią interakcje społeczne przy jednoczesnym zachowaniu własnej tożsamości narodowej.

p. Katarzyna Bazior