• Innowacja "Zajęcia Ruchu Rozwijającego według Weroniki Sherborne"

• 14.02.2022 14:22
      • W naszej szkole już drugi rok realizowana jest innowacja - Zajęcia Ruchu Rozwijającego według Weroniki Sherborne. Działaniami objęci są uczniowie   klasy integracyjnej 2d.
      • Zajęcia odbywają się w ramach jednej godziny zajęć wychowania fizycznego tygodniowo w wyżej wymienionej klasie. Głównym celem wprowadzenia innowacji jest rozwijanie za pomocą ruchu świadomości własnego ciała i otaczającej nas przestrzeni, usprawnianie ruchowe, dzielenie przestrzeni z innymi osobami oraz nawiązywanie relacji z innymi poprzez ruch i dotyk. Wprowadzenie metody w klasie integracyjnej, ma na celu stymulowanie rozwoju emocjonalnego, społecznego i poznawczego uczniów. Dzięki systemowi ćwiczeń uczniowie mają możliwość pracy w parach, grupie i indywidualnie. W trakcie zajęć Metodą Ruchu Rozwijającego uczniowie poznają swoje otoczenie i uczą się w nim czuć bezpiecznie, dzięki temu otwierają się na twórcze działanie i nawiązują relacje z innymi osobami. Bardzo ważnym celem zajęć jest rozwijanie świadomości różnorodnych cech ruchu związanych z kontrolą jego tempa, siły, kierunku oraz przepływu (czy jest on swobodny czy kontrolowany). Ćwiczenia uczą dzieci kontrolowania swojego ciała, a co za tym idzie także sfery emocji oraz kontaktów społecznych.

Nowatorskie w zajęciach jest ćwiczenie bez butów (na boso), wykonywanie ćwiczeń w pozycjach niskich (na podłodze), metoda pozwala na tworzenie własnych ćwiczeń i zabaw, które w naturalny sposób pojawiają się w trakcie realizacji zajęć.

p. Agata Karwala

p. Alicja Szczęśniak