• Warsztaty "Jak powstaje książka?"

• 22.04.2024 07:48
      • Klasy 1-3 wzięły udział w warsztatach „Jak powstaje książka?”. Warsztaty poprowadziła pani Joanna Tyluś Malak – autorka książek dla dzieci oraz właścicielka wydawnictwa „Kurza stopka”.
      • Dzieci poznały cały cykl tworzenia książki od momentu zrodzenia się pomysłu poprzez pisanie, zilustrowanie, obróbkę tekstu, okładkę, aż do otrzymania produktu finalnego. Mieli także okazję zobaczyć książki, które znacznie różnią się od tradycyjnych, używanych przez nich na co dzień, m.in. książki dla osób niewidomych oraz z ruchomymi obrazkami. Następnie uczestnicy mieli za zadanie stworzyć książkę według własnego pomysłu, wykorzystując wszystkie materiały i narzędzia niezbędne do jej powstania. Mali pisarze wykazali się dużym zaangażowaniem i pomysłowością. Kreatywne działania zaowocowały pięknymi książkami. Te pierwsze, samodzielnie zrobione książki to wspaniała pamiątka. Na zakończenie w nagrodę za wspaniałą pracę każdy uczestnik otrzymał książeczkę napisaną i wydaną przez Joannę Tyluś-Malak. W czasie drugiej części warsztatów uczniowie mogli zapoznać się z dawną sztuką wytwarzania papieru. Po wysłuchaniu krótkiej historii wynalezienia papieru, rozpoczęliśmy produkcję. Najwięcej emocji wywołało czerpanie masy papierowej za pomocą ramek z siatką. Na gotowe kartki musimy jeszcze poczekać, bo chociaż staraliśmy się odcisnąć jak najwięcej wody, to jednak proces suszenia trwa. Powstanie nowy papier ozdobiony suszonymi roślinami, ale najważniejsze, że wykonany samodzielnie! To były emocjonujące zajęcia:)

p. Beata Truszkowska