• SURVIVAL – SZKOŁA PRZETRWANIA

• 29.10.2021 11:06
      • W dniu 27.10.21 r. klasa 4 b wybrała się na wycieczkę  SURVIVAL – SZKOŁA PRZETRWANIA w okolice Góry Kalwarii.
      • Celem zajęć było przedstawienie uczestnikom podstawowych oraz tych bardziej zaawansowanych technik i pojęć z zakresu sztuki przetrwania i woodcraftu .

Pod okiem instruktorów dzieci poznały nie tylko umiejętności, które pozwoliły ludziom przetrwać w trudnych warunkach, ale także, w trakcie treningu zadaniowego i odgrywania ról, poszerzyły swoją gotowość psychiczną i rozwinęły samodzielność.

Grupy uczestników, poprzez zabawę i ćwiczenia, przekształciły się we współpracujące zespoły, w myśl zasady, że w dziczy najważniejszym wsparciem jest drugi człowiek.

W części teoretycznej dzieci poznały zasadę WOS (woda, ogień, schronienie), sposoby rozpalania ognia-łuk ogniowy, krzesiwo kowalskie, krzesiwo, sposoby utrzymywania ognia (Legia Cudzoziemska, tabletki wojskowe, maszynki alpinistyczne), pozyskiwanie drewna, rodzaje rozpałek.

Następnie odbyły się warsztaty ogniowe w terenie leśnym oraz budowa schronień survivalowych .  W części aktywno - integracyjnej uczniowie zapoznali się z językiem sygnałów, cichym poruszaniem się i  przenikaniem. Te umiejętności zostały wykorzystane w  grach i zabawach o charakterze strategicznym - „Granica” - „Zajęcie bazy” - „Flagi”.

Zwieńczeniem naszych zmagań był poczęstunek przy ognisku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszych survivalowych zmagań:

p. Katarzyna Golc