• LOGOPEDA SZKOLNY

zajęcia logopedyczne wspierające rozwój mowy

i rozwijające prawidłową wymowę

DNI TYGODNIA

Magdalena Łęcka

Do zadań logopedy w szkole należy w szczególności:

1. Diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy oraz poziomu rozwoju językowego uczniów;
          2. Prowadzenie zajęć logopedycznych dla uczniów oraz porad i konsultacji dla rodziców i nauczycieli w zakresie stymulacji rozwoju mowy uczniów i eliminowania jej zaburzeń;
          3. Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami uczniów;
          4. Wspieranie nauczycieli i innych specjalistów w:
            1. rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola i szkoły,
            2. udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Zasady organizacji terapii logopedycznej w szkole

1. Terapia logopedyczna przeznaczona jest dla uczniów klas 0-VIII.
          2. Terapią mogą być objęci uczniowie:
          • posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
          • posiadający opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej,
          • objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną na wniosek wychowawcy,
          • po badaniu przesiewowym przeprowadzonym przez logopedę szkolnego
          1. Logopeda na początku roku szkolnego wyznacza termin rozpoczęcia zajęć oraz częstotliwość spotkań. W okresie ferii i dni wolnych od zajęć dydaktycznych, terapia logopedyczna nie jest prowadzona.
          2. Zakończenie zajęć logopedycznych w danym roku szkolnym odbywa się zgodnie z terminem zakończenia obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Decyzję o zakończeniu terapii podejmuje logopeda, powiadamiając dyrektora szkoły, wychowawcę klasy oraz rodziców ucznia.
          3. Formą zajęć logopedycznych może być praca grupowa lub indywidualna z uczniem. W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, zajęcia zazwyczaj prowadzone są indywidualnie.
          4. Dzieci uczęszczające na terapię logopedyczną – każdorazowo w dniu zajęć - przynoszą ze sobą zeszyt do ćwiczeń, w których logopeda prowadzi korespondencję z rodzicami oraz umieszcza w nich materiały do utrwalania prawidłowej wymowy. W pozostałe dni zeszyt służy do ćwiczeń w domu.
          5. Rodzice dziecka zakwalifikowanego na zajęcia logopedyczne otrzymują informację na temat zajęć logopedycznych, zawierającą m.in. datę i godzinę zajęć oraz sposobie pracy w domu. Rodzic zobowiązany jest do współpracy z logopedą, w celu zwiększenia efektywności prowadzonej terapii, w tym do systematycznej pracy w domu oraz usprawiedliwiania nieobecności dziecka.
          6. Należy mieć na uwadze, że na skuteczność terapii logopedycznej mają wpływ:
          • rodzaj wady wymowy lub/i/ zaburzenia mowy,
          • sprawność umysłowa dziecka,
          • sprawność aparatu artykulacyjnego,
          • prawidłowa kompleksowa diagnoza,
          • systematyczność w uczęszczaniu na zajęcia logopedyczne i ćwiczenia z dzieckiem w domu,
          • wczesne rozpoczęcie terapii,
          • aktywny i świadomy udział zarówno rodzica jak i dziecka w terapii,
          • współpraca terapeuty z rodzicem.