Integracja sensoryczna
Kwestionariusz Sensomotoryczny
Czym jest integracja sensoryczna?
Integracja sensoryczna to PROCES, dzięki któremu mózg otrzymując informację ze wszystkich systemów zmysłowych (wzrok, słuch, dotyk, węch, smak, przedsionek, propriocepcja) dokonuje ich segregacji, rozpoznania, interpretacji i integracji z wcześniejszymi doświadczeniami. Prawidłowo zintegrowane zmysły mogą być wykorzystywane w celowym i efektywnym działaniu. Współdziałają ze sobą podczas wykonywania złożonych zadań. Proces przebiega nieustannie, bez udziału naszej świadomości.
Czasami dzieje się tak, że proces ten zostaje zaburzony. Mówimy wtedy o zaburzeniach integracji sensorycznej.Terapia zaburzeń integracji sensorycznej
Głównym zadaniem terapii SI jest dostarczenie określonej ilości bodźców w kontrolowany sposób. Przyswajając je w prawidłowy, a jednocześnie spontaniczny sposób, układ nerwowy dziecka będzie uczył się prawidłowej integracji tych bodźców, a co za tym idzie prawidłowych reakcji na nie.
Terapia zaburzeń integracji sensorycznej jest indywidualna (jeden na jeden z terapeutą) i odbywa się na specjalnie przystosowanej sali SI. Ćwiczenia dostosowywane są do poziomu rozwoju dziecka i w większości przypadków przyjmują postać zabawy. Nie uczy się dzieci konkretnych umiejętności, lecz poprawiając integrację sensoryczną wzmacnia procesy nerwowe leżące u podstaw tych umiejętności.
Badania przesiewowe w kierunku zaburzeń integracji sensorycznej
W klasach pierwszych co roku prowadzone są badania przesiewowe w kierunku zaburzeń integracji sensorycznej. Im wcześniej zdiagnozowane problemy tym szybsza i efektywniejsza jest terapia.
Jak wyglądają badania przesiewowe?
1. Rodzice wypełniają kwestionariusz sensoryczno-motoryczny (opr. Małgorzata Karga na postawie T.W. Linder, P. Wilbarger, L. A.Balzer-Martin, E. Morgan)
2. Na podstawie odpowiedzi z kwestionariusza terapeuta kieruje dziecko na dodatkowe próby kliniczne (jeśli zachodzi taka potrzeba).
3. Rodzic dostaje informację zwrotną na temat potrzeby lub braku potrzeby pogłębionej diagnostyki w kierunku zaburzeń integracji sensorycznej.Należy pamiętać, że badanie przesiewowe nie jest pełną diagnozą zaburzeń integracji sensorycznej. W przypadku pojawienia się zachowań dziecka, które wzbudza Państwa niepokój, zalecamy wizytę u odpowiedniego specjalisty.
Terapeuci SI w naszej szkole:
- p. Barbara Czapska
- p. Agnieszka Szuba